Ema

Mõtteterad emadusest. Tsitaadid emale. Aforismid emast. Vanasõnad emade kiituseks.

Ema süda on sügav kuristik, mille põhjas leiad alati andestuse.

Honoré De Balzac

Pole kunagi kedagi hellemat ega lahkemat kui kannatlik ema, mitte kusagil maa peal ei ole tema armastusest suuremat…

Paul C. Brownlow

Ema mõtted lapse võileivakarbis.

Jaapani vanasõna

“Sina oled põlvkondade eest hoolitseja, sina oled eluandja,” ütles päike naisele. “Sina saad selle universumi kandjaks.”

Brule Sioux, Päikese loomismüüt

Kui Jumal mõtles välja Ema, siis naeris ta ilmselt rahulolevalt ja andis oma mõttele kiiresti kuju, sest nii rikas, nii sügav, nii jumalik, nii hingeline, tugev ja kaunis oli see kujutlus.

Henry Ward Beecher

Oma emale räägin ma tõtt. Mul pole ühtki mõtet ega ühtki tunnet, mida ma ei saaks emaga jagada, ning ta on mulle otsekui teine südametunnistus, tema silmad peegeldavad nagu peegel minu enda kujutist.

William Gerhardie (1895-1977)

Kui majas on ema, laabub kõik ladusalt.

Amos Bronson Alcott

Minu nooruse kõige elavamad mälestused on seotud ema köögiga, sellega, kuidas ma tulen koju koldetuldel armastusega valmistatud maitsva toidu juurde.

Margaret Fulton

Emad on inimesed, kes võivad toimetada terve päeva – ja olla ikka jälle sealsamas, kus nad olid eelmisel õhtul.

Mariot Garrety, s.1917

Üks mu lastest kirjutas kolmanda klassi kirjandis sellest, kuidas tema ema oma aega jaotab… “pool aega kodus, pool aega väljas ja pool aega kirjutamas.”

Charlotte Montgomery

Nüüd nagu alati on kõige automatiseeritum kodumasin majapidamises ikka ema.

Beverly Jones, s.1927

Iga ema võiks kerge vaevaga hakkama saada mitme lennudispetšeri tööga.

Lis Alther, s.1944

Üks hetk teeb inimese isaks, kuid ema kujuneb lõputust hulgast hetkedest, koormast koorma järel.

John G. Neihart

Kallis ema, minuga on kõik korras. Ära minu pärast muretse.

Egiptuse papüüruskiri u. 2000 e.Kr.

Inimeste emad on ainsad, kes lasevad oma järglastel endale terve elu muret teha.

Pam Brown, s.1928

Et ma olen ema, olen ma võimeline saama šokeeritud, ja kui ma veel ema ei olnud, ei suutnud ma seda kunagi.

Margaret Atwood, s.1939

Armastusel on kummaline võime paljuneda. Kahekordistuda. Kolmekordistuda, nii et iga uue lapse saabumisel jätkus seda ikka küllaga.

Rosamunde Pilcher, s.1924

Ema õrnuse, truuduse, ohverduse ja isetuse ainus seletus on armastus.

Leroy Brownlow

Ära kunagi laena oma autot kellelegi, keda sa oled sünnitanud.

Erma Bombeck, s.1927

Kui su laps ütleb esimest korda: “Ee-maa!”, siis su süda hüppab. Viisteist aastat hiljem sooviksid sa, et ta pisut häält tasandaks.

Marion Garretty, s.1917

Küsi oma lapselt, mida ta õhtusöögiks tahab ainult siis, kui tema välja teeb.

Fran Lebowitz

Äärelinna ema saatus on kanda laps ühel korral ilmale sünnitusmajas, ning pärast seda igavesti autoga kodu ja muude paikade vahet.

Peter Der Vries, s.1910

Pole kunagi olnud ühtki nii armsat last, et ema ei oleks tundnud rõõmu teda magama pannes.

Ralph Waldo Emerson (1803-1882)

Naise armastus on vägev, kuid ema süda on nõrk. Ja oma nõrkusega ta võidab.

James Russell Lowell

Emad on üksteisega haakuv kett, mis hoiab maailma koos.

Pam Brown, s.1928

Kes on kunagi kuulnud Isakesest Maast?

Vance Bourjaily

…kuigi ta on tagasihoidlik ja ta tervis pole alati hea, tunnen ma end ema juures alati nii kindlalt nagu lõvikutsikas emalõvi kaitse all.

Geoffrey Robertson

Kui ka kõige leebem, hellem ja lahkem ema satub vastamisi kellegagi, kes võib teha kurja tema lastele, siis ta lõriseb, ründab, küünistab, pureb – ja sülitab selle, mis järele jääb, välja.

Pam Brown, s.1928

Just sinu käestõ ppisin ma esimest korda mõtlema, tundma, kujutlema, uskuma…

John Sterling (1806-1844)

Mu emal õnnestus panna mind palju mõistma… Tegelikult olen ma just talle tänu võlgu tema hella tarkuse eest, kõige eest, mis oli helget ja head minu pikas öös.

Helen Keller (1880-1968)

Ema

Emal pole alati tarvis midagi öelda

Mil iganes mind aastate jooksul kiideti, vaikis ta alati ähvardavalt, kuigi ma kahtlustasin, et tal oli hea meel. Kui ma lõpuks selle kohta pärisin, vastas ta, et ta peab mõjuma tasakaalustavalt, sest muidu lähen ma uhkeks.
minu emas pole küll midagi sellist tüüpiliseks peetud “teatriemast”!
Nüüd, kus ta on kaheksakümne nelja aastane, ei ole tal tarvis midagi öelda: iga kord, kui tal on hea meel, lööb ta ilus nägu heakskiitvalt ja rõõmsalt särama – mingeid sõnu pole vajagi.

Dennis Olsen

Ema

Emasid on erinevaid

Pole olemas niisugust asja nagu arhetüüpne ema, kui just mitte bioloogilises mõttes.
On olemas sama palju eri emasid, nagu on olemas eri naisi.
Leebeid, raevukaid, arukaid, rumalavõitu, uimaseid, üliaktiivseid, naeratavaid, morne.
Tugeva distsipliini pooldajaid ja vabameelseid.
Auahneid ja tagantsundijaid või sellega leppivaid, et nende õnnelikud ja naeratavad põrsakesed ei õpi kunagi lendama. Mõned hävitavad.
Kuid enamik kasvatavad oma lapsed ja saadavad nad teele, andes neile ühel või teisel viisil kaasa maailma parima kingituse. Kindla teadmise, et neid armastatakse.

Charlotte Gray, s.1937

Ema

Võlg ema ees

Mul on selle naise ees tohutu võlg. Elu ise. Arvestades kahetsusväärseid tingimusi minu kolmel eluaastal, pole mul vähimatki kahtlust, et kui mu elu oleks olnud mõne saamatuma inimese kätes… ei oleks ma ellu jäänud. Ta ei andnud mulle mitte üksnes elu, vaid õpetas mulle, kuidas elu elada. Hea eristamist halvast, õiglust ja hoolivust teiste suhtes. Sedasorti väärtusi, mille tõttu maailm muutub paremaks. Ei piisa sellest, kui öelda, et Ian Leslie’l vedas, et tal oli selline ema. Talle sai osaks õnnistus.

Ian Leslie

Ema

Ema mõtted on alati lastega

Üks osa ema mõtetest on alati tema laste juures, olgu nad nii täiskasvanud ja elukogenud kui tahes. Ta uurib, arvestab, korraldab, juhib ettevõtteid, kirjutab raamatuid, tegeleb patsientidega ja annab usaldusväärseid ja asjatundlikke nõuandeid.
Mingi väike osa ema ajust on aga alati reserveeritud pereasjadele, ning niipea kui päevatoimetustes tekib vahe, pöörduvad ta mõtted sellistele muredele nagu majamaksed, rasedused, kohendamist vajavad toad ning porgandipiruka retsept, mille ta oli lubanud anda.

Pam Brown, s.1928

Ema

Meenutusi emast

Majapidamistööd, õmblemine, kunded: kui sul on käed alati tööd täis, kuidas sa siis veel nelja last ohjes hoiad? Ta laskis meil vabalt olla, kammitsedes meid keele lõputu köiega, sidudes ja köites meid niisama kindlalt enda külge, nagu ta kinnitas riideservi pistetega… Ta leidis otsekui võlur meile tegevust, huvisid, toimetusi, võlus meid, mässis meid jutuajamiste lõpututesse keermetesse, väitluste nööridesse, laulu keedesse, naeru käevõrudesse, sättis meid keelerõivastesse, kaunistas meid säravate lausetega, sätendavate ja voogavate mõtete ja kujutelmadega ning vestlustega ja manitsustega ja epistlitega ning mõnikord, kui me olime korraks tema lummast pääsenud, meie nimede mureliku hõikamisega üle terve kvartali või paari karmi emaliku käratusega.

Adele Wiseman, s.1928

Ema

Tütrelt emale

Sa oled nagu igavene sõprus.
Sa oled nagu saladus, mis on peaaegu liiga tore, et seda pidada.
Sa oled nagu algus, lõpp ja kõik seal vahel.
Sa oled nagu kevadvihm.
Sa oled nagu päike, mis minu peale paistab ja mind soojendab.
Sa oled nagu aasalill.
Sa oled nagu väga tark entsüklopeediaköide.
Sa oled nagu sina ise ja ma armastan sind.

Laurel O Hoye, 8-aastane

Ema

Emad ei nõua just palju

Emad nõuavad sult nii vähe:
Ütle tänan ja palun.
Kanna alati puhast taskurätti kaasas.
Kanna nõelutud aluspesu.
Pese korralikult kaela.
Ära eputa.
Tule õigeks ajaks kohale.
Ära jää liiga kauaks külla.
Söö viisakalt.
Ära kunagi toitu raiska.
Ole loomade vastu hea.
See on vajutatud kustumatult meelde, südamesse ja hinge.
Igaveseks.

Pam Brown, s.1928

Ema

Ema mured

Emad on kummalised olendid. See on tõsi. Isegi kui nende lapsed lähevad halliks või kiilaks või mõlemad, muretsevad nad nende pesu pärast. ja sokkide pärast. Ja suvise nohu pärast.
Nad muretsevad, kui teed on libedad. Või kui on mingi epideemia. Nad muretsevad lapsikute nõrkuste pärast, millest ollakse ammu välja kasvanud. Nad on rabatud, leides, et nende lapsed on nii varaküpsed.
Nad on oma poegade juhatuse esimeheks nimetamise üle niisama hämmastunud nagu nende või üle kotisjooksus. Nad on jahmunud ja rõõmsad, kui nende väikestest tütardest saavad kooli direktrissid.
Nad Vajavad laste eluga kursis olemist. Nad helistavad ebamugaval hetkel. Nad naeratavad laialt ja võltsilt laste sõpradele, keda nad heaks ei kiida.
Nad ei ole nõus rahulikult vananema.

Pam Brown s.1928

Ema

Esimene mõte ja elav mälestus

Inimese meel klammerdub hella kiindumusega mõtte külge emast. See on esimene mõte, mis vajutatakse meie lapsesüdamesse, kui see on alles pehme ning võimeline vastu võtma sügavaid muljeid, ning kõik maailma hilisemad tunded on sellega võrreldes ühel või teisel määral kerged. Võimalik, et isegi vanemas eas meenutame me seda tunnet kui kõige sulnimat, mida me oleme kunagi elus kogenud.

Charles Dickens (1812-1870)

Minu esimene elav mälestus on see, kui ma vaatasin esimest korda temale otsa ja tema vaatas otsa minule. Seda ma mäletan, ning seda pilkude vahetamist olen ma kandnud endas terve elu. Me tundsime teineteist ära, mina olin tema laps ja tema oli minu ema… See, mida ma oma emalt pärisin, on minu ees. Ma kiindun inimestesse liiga kergesti, nagu temagi. SElle armastamise ande eest tänan ma oma kallist ema.

Pearl S. Buck (1892-1973)

Ema

Ema armastus

Ema armastus oma lihase lapse vastu erineb olemuslikult kõigist teistest kiindumustest ning põleb nii ühtlase ja heleda leegiga, et see näib olevat ainus muutumatu asi selles maises muutlikus maailmas, nii et isegi kui ema ennast ei ole, valgustab see ikka veel meie teed ning annab lohutust.

W. H. Hudson (1841-1922)

Ema armastus! Mida saaks sellega võrrelda! Kõigist maistest asjadest jõuab see kõige lähemale jumalikule armastusele taevas. Ema armastus tähendab eluaegset pühendumust – ja mõnikord eluaegset ohverdust – ainsa mõttega, ainsa lootusega ja ainsa tundega, et tema lapsed kasvavad terveks ja tugevaks, vabana halbadest harjumustest ja võimelisena enda eest hoolt kandma.

Anonüümne

Naine tunneb oma abikaasat ainult sellest hetkest saadik, mil nende elud kokku puutusid. Nad on kaks võõrast, kelle on kokku toonud juhus ja armastus, ning osalt nad jäävadki nendeks, kuni pettumus või surm nad uuesti lahutab, kuid emana avastab naine teistsuguse armastuse, sest ükskõik, kuidas võivad aeg ja asjaolud tema ja lapse vahele tulla, on nende elud igaveseks ühte põimunud. Tahtlikult või tahtmatult on ta ennast aega projitseerinud ning näeb nüüdsest peale maailma endast erinevate silmade läbi.

Pam Brown, s.1928

Ema

Ainult üks ema

Enamik teisi kauneid asju elus tuleb kahe- või kolmekaupa, kümnete ja sadadena. On poalju roose, tähti, päikeseloojanguid, vikerkaari, õdesid ja vendi, tädisid ja nõbusid, kuid ainult üks ema terves maailmas.

Kate Douglas Wiggin

Ema

Kes on ema?

Ema on see, kes teeb üllatunud ja rõõmsa näo, kui lapsed talle emadepäeval kell neli hommikul hommikusöögi toovad.

Ema on naine, kellel näib olevat kümme paari käsi. Tal ei jää muud üle.

Ema on elegantne daam, kelle õhtukleidi tikandisse on takerdunud nätsutatud kuivikutükid.

Ema on inimene, keda sa vajad siis, kui absoluutselt keegi teine ei kõlba.

Ema on naine rannal, kes lõpetab Böömimaa hullu kuninga Ludwigi kõige pöörasema lossi liivast mudelit – samal ajal aga istuvad ta lapsed niisama ja loobivad kivikesi.

Ema ei talu mingeid tobedusi. Noh, mitte väga suurtes kogustes.

Ema on inimene, kes võib öelda lohutavaid mõttetusi, mis kuidagiviisi teevadki asja paremaks.

Ema on naine, kelle sahtlid on pungil täis joonistusi, kirju, isetehtud õnnitluskaarte, vildakaid lihavõttejänkusid, savist kasse, diplomeid ja medaleid. Ja keda pole võimalik veenda ainsastki loobuma.

Ema on inimene, kes on õppinud armastama ega suuda enam kunagi sellest harjumusest vabaneda.

Ema on inimene, kes tõmbub näost kahvatuks, kui telefon heliseb õhtul kell 11.

Ema on naine, kes oskab teha kümmet asja korraga – ja leida ikka veel aega marraskil põlve musiga ravimiseks.

Pam Brown, s.1928

Ema

Mis teeb emast ema?

Ema võib olla ükskõik kui suur või ükskõik kui vana, kuid ta ei tunnista kunagi, et ta on üle kolmekümne.
Emal on pehmed käed ja ta lõhnab hästi.
Emale meeldivad uued kleidid, muusika, puhas maja, tema laste musid, automaatpesumasin ja issi.
Emale ei meeldi kui lapsed on haiged, porised jalad, jonnimine, vali lärm ja halvad tunnistused.
Ema oskab vaadata kraadiklaasi (issi suureks hämmastuseks) ja võtta nagu võluväel suudlusega valu ära.
Ema oskab küpsetada maitsvaid kooke ja pirukaid, kuid talle meeldib, kui lapsed söövad köögivilju.
Ema oskab pöntsaka imiku mõne sekundiga talvekombinesooni pakkida ja kurvad näokesed oma suudlusega rõõmsaks teha.

Tundmatu autor